Fundacja „Terapia Homa” została założona w roku 1992 i od 31 lat nieprzerwanie prowadzi swoją działalność.

Początkowo fundacja nazywała się Fundacja „Agnihotra”. Później jej nazwa została zmieniona na obecną i poszerzono zakres działalności Fundacji. W 1992 roku Fundacja założyła gospodarstwo ekologiczne Homa w Dachowie (woj lubuskie). Było ono prowadzone przez członków fundacji, z pomocą licznych wolontariuszy. Tam odbywały się pierwsze warsztaty z ekologicznego ogrodnictwa, hortiterapii i sylwoterapii .

W 1993 roku na zaproszenie Fundacji przyjechała do Polski Fran Rosen-Bizberg z USA, aby przeprowadzić serię warsztatów dla nauczycieli z jogi i medytacji dla dzieci. Wspólnie z prezydentem Fundacji Jarosławem Bizbergiem odwiedziła ośrodki doskonalenia nauczycieli oraz ośrodki metodyczne, rehabilitacyjne w wielu miastach Polski, aby przeprowadzić warsztaty dla nauczycieli – “Joga i Medytacja dla Dzieci”. W tym czasie Fundacja wydała książkę “Joga i medytacja dla dzieci” oraz zrealizowała program certyfikacji nauczycieli z technik redukcji stresu, w którym uczestniczyli nauczyciele, psycholodzy i pedagodzy pracujący z dziećmi oraz zainteresowani rodzice. Te innowacyjne warsztaty były relacjonowane w telewizji, radiu i prasie.

W latach 1994-1999 Fundacja kontynuowała zajęcia dla dzieci i młodzieży w ekologicznym gospodarstwie w Dachowie. Prowadziła je współzałożycielka Fundacji mgr psychologii – Maria Kalisz-Komorowska. Były to tygodniowe obozy letnie i zimowe. Codzienny harmonogram obejmował zajęcia z jogi, medytacji, nauczanie na łonie natury, zajęcia z arteterapii. z ogrodnictwa i wspólną zabawę. Dzieci miały smaczne i zdrowe posiłki przygotowane z produktów rosnących na farmie Fundacji.

W 1995 roku Fundacja przeniosła swoją siedzibę na południe Polski, do miejscowości Wysoka gmina Jordanów. Tam założyła i nadal rozwija ekologiczne gospodarstwo Homa oraz jako projekt – Ekowioskę z międzynarodową eko-społecznością. To miejsce jest największym i najbardziej praktycznym przykładem na możliwość prowadzenia ekologicznego rolnictwa w bardzo trudnych warunkach.

Dzięki dobroczynnemu działaniu starożytnej wiedzy o Terapii Homa, na bardzo zakwaszonej gliniastej ziemi, 5 i 6 klasy, pH poniżej 4,4 ( potwierdzone testami) udało się przekształcić ją w urodzajną glebę oraz założyć zdrowe ogrody warzywne, przynoszące każdego roku obfite plony. W 2003 roku te same testy wykazały zdrową jakość gleby po zastosowaniu naturalnych technik rolnictwa ekologicznego w połączeniu z Rolnictwem Homa.

Wokół Fundacji utworzyła się coraz liczniejsza społeczność podobnie myślących ludzi i sympatyków, która rozrasta się do dziś. Obecnie liczy 8 domostw, zamieszkałych przez 13 osób i 3 dzieci. Na gospodarstwie hodowane jest bydło, kozy, kaczki, psy i koty. Fundacja stworzyła na obszarze 3 hektarów pokazowe Gospodarstwo Ekologiczne Homa, na którym corocznie pracują wolontariusze z kraju i z zagranicy. Od 2006 roku posiada ono certyfikat gospodarstwa ekologicznego nr: PL-EKO -07-04331 przyznany przez renomowaną jednostkę certyfikującą “Agrobiotest” z Warszawy, działającą pod auspicjami Ministerstwa