AKTUALNOŚCI Z BUDOWY OŚRODKA “CENTRE OF LIGHT”

Wrzesień 2021

Manifestacja dzieje się

Centre of Light building 2021

iMamy powody by wspólnie świętować zakończenie kolejnego etapu budowy. Z radością donosimy Wam że wykonana została pierwsza warstwa tynku glinianego na ścinach wewnętrznych budynku. Nasz zespół tynkarzy poprowadziła Ewa Czap – wykonała fantastyczną i profesjonalną robotę. Głęboko cenimy jej ciężką pracę, spostrzeżenia i doświadczenie we wszystkim, co gliniane i nie tylko.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Tomowi i Ann Couto oraz ich przyjacielowi Jarrodowi, którzy przylecieli z Baltimore Maryland w USA, aby poświęcić swój czas i energię na wolontaryjną pomoc w kluczowej fazie tynkowania. Bardzo dziękuję!

Dziękujemy również naszej przyjaciółce Eli Borysławskiej – wspaniałej artystce, która stworzyła przepiękną glinianą płaskorzeźbę drzewa. Jej twórczy talent i kochające serce dźwięczy w pieśni ptaków, które zamieszkały na gałęziach drzewa.

Ela Borysławska

Głęboko poruszyła nas życzliwość Anne Canniere, utalentowanej artystki z Belgii, która podarowała własnoręcznie wykonane i malowane kafelki, Będą one dekorować gliniane ściany wewnątrz budynku. Wykonanie płytek zajęło jej miesiące, a miłość, którą wkładała w każdą płytkę, jest namacalna. Promienne kolory dodają magii unikalnym wizerunkom Natury. Chociaż nigdy wcześniej jej nie poznaliśmy, poczuła że musi stworzyć coś dla Centrum Światła. Wszyscy jesteśmy bardzo poruszeni jej hojnością ducha.

Anne Canniere
Anne Canniere

aObecnie jesteśmy w trakcie zakładania drewnianych parapetów i innych elementów wykończeniowych zanim Ewa wróci by wykonać ostatnią warstwę tynku. Już wkrótce będziemy publikować nowe zdjęcia, które pozwolą Wam śledzić postępy w pracy nad wnętrzami budynku.

Warto jeszcze wspomnieć, że tej chwili budybek ośrodka Centre of Light jest ukończony w około 60%.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali darowizny i pożyczki na ten niesamowity projekt.

Budowę dalej możesz wspierać tutaj.  

Maj 2019

Elewacja z deski modrzewiowej

Ośrodek Centre of Light będzie miejscem edukacji oraz inspiracji dla wszystkich działań, które pomagają w uzdrowieniu naszej planety. Dzisiejszy świat potrzebuje rozwiązań a my proponujemy starożytne rozwiązania na współczesne problemy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim z różnych stron świata, którzy wsparli nas darowizną, cennym czasem, entuzjazmem. Z Waszą pomocą udało nam się wykonać ogrom pracy i mamy nadzieję że w 2019 roku budowa ośrodka Centre of Light również posunie się do przodu.

Już teraz możemy podzielić się z Wami dobrą wiadomością – nasi stolarze zakończyli montaż izolacji zewnętrznej oraz deski elewacyjnej. Jak widać na zdjęciach budynek nabiera kształtu.

W następnym etapie chcemy wypełnić ściany piwnicy oraz zamontować okna, drzwi. To pozwoli na zamknąć cały budynek i rozpocząć pracę nad glinianymi tynkami wewnętrznymi.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za Waszą pomoc 

Budowę możesz wspierać tutaj.  

Styczeń 2019

Izolacja ścian zewnętrznych

Zeszły rok był dla nas bardzo pracowity. Z pomocą wspaniałych wolontariuszy z różnych stron świata ukończyliśmy gliniano-słomiane ściany budynku “Centre of Light”. Jesienią udało się nam pozyskać fundusze na następne materiały do zabezpieczenia ścian zewnętrznych. Obecnie profesjonalny zespół stolarzy ciężko pracuje nad instalacją izolacji oraz deski elewacyjnej.

Dziękujemy Vestaeco – polskiej firmie produkującej fantastyczną naturalną izolację ze słomy, za podarowanie na cele budowy dużej ilości materiału izolacyjnego.

Składamy również serdeczne podziękowania wszystkim, którzy do tej pory wspierali nas darowiznami i cennym czasem. To dzięki Wam budowa “Centre of Light” posunęła się daleko do przodu. To jeszcze nie koniec, wierzymy że rok 2019 przyniesie wielkie osiągnięcia.

Przygotowujemy się do nowej kampanii, która ma pomóc zebrać fundusze na kolejny etap, który obejmie okna, drzwi i ściany piwnic. To pozwoli nam zamknąć budynek i rozpocząć prace wykończeniowe wewnątrz.

Czerwiec 2018

Ściany ze słomy i gliny

20 maja o poranku wraz z grupą wolontariuszy z Nitzanem Iserovitch (specjalistą od budownictwa naturalnego) na czele zebrała się na placu budowy. Z pewnym niepokojem spoglądaliśmy na budynek i ogrom zadania, któremu musimy stawić czoła przez najbliższy miesiąc.

Szybko jednak wyzwanie to zainspirowało nas i poczuliśmy motywację do pracy.

Specjalnie skonstruowany mieszalnik do słomy i gliny właśnie został zainstalowany i wszystkie materiały do budowy były już na miejscu. Zabraliśmy się więc do pracy i to jak! Już czterech tygodniach zewnętrzne i wewnętrzne ściany na I i II piętrze zostały ukończone.

Trudno wyrazić w słowach naszą wdzięczność. Dziękujemy naszym nadzwyczajnym wolontariuszom, którzy przybyli z Polski, USA, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Francji. Ich zapał, chęć pomocy a dedykacja i energia jaką włożyli do pracy przekroczyła nasza najśmielsze oczekiwania. Nie możemy zapomnieć jeszcze o tych, którzy codziennie przygotowywali pyszne wegetariańskie posiłki, by podtrzymać ciało i ducha przez cały okres budowy.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wasze ciągłe wsparcie. Bez waszych hojnych darowizn budowa ośrodka “Centre of Light” nie byłaby możliwa.

 Dziękujemy!

Marzec 2018

2 Etap budowy zakończony!

Mamy wspaniałą wiadomość – praca nad pokryciem dachowym ośrodka “Centre of Light” dobiegła końca.

Można powiedzieć, że cały proces budowy graniczy z cudem. Zimowa pogoda wcale nie sprzyjała pracom przy budowie, sami wciąż zastanawiamy się jak nasi budowniczy sobie z tym poradzili. Prawie codziennie przed rozpoczęciem pracy trzeba było usunąć śnieg i lód z konstrukcji dachowej. Były też dni, kiedy silny wiatr utrudniał montaż pokrycia dachowego, ale i to nie powstrzymało naszych dzielnych górali, jedną ręko kurczowo trzymali się belek a drugą zacięcie mocowali dachówki. Jesteśmy pełni podziwu nie tylko dla ich wyczynów lecz również faktu że dach naprawdę wygląda pięknie.

 

Teraz gorliwie przygotowujemy się do kolejnego etapu budowy, który rozpocznie się w maju. Będziemy wykonywać konstrukcję drewnianą ścian a następnie wypełniać ją gliną lekką. Jest to etap pracochłonny, który wymaga zespołu profesjonalnych budowniczych i stałego przepływu wolontariuszy, aby wszystko udało się zgodnie z planem.

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem i pomóc przy budowie, skontaktuj się z nami.

Zapraszamy Was do przyłączenia się do tego nadzwyczajnego projektu. Wesprzyj budowę tutaj.