AKTUALNOŚCI Z BUDOWY OŚRODKA “CENTRE OF LIGHT”

Styczeń 2019

Izolacja ścian zewnętrznych

Zeszły rok był dla nas bardzo pracowity. Z pomocą wspaniałych wolontariuszy z różnych stron świata ukończyliśmy gliniano-słomiane ściany budynku “Centre of Light”. Jesienią udało się nam pozyskać fundusze na następne materiały do zabezpieczenia ścian zewnętrznych. Obecnie profesjonalny zespół stolarzy ciężko pracuje nad instalacją izolacji oraz deski elewacyjnej.

Dziękujemy Vestaeco – polskiej firmie produkującej fantastyczną naturalną izolację ze słomy, za podarowanie na cele budowy dużej ilości materiału izolacyjnego.

Składamy również serdeczne podziękowania wszystkim, którzy do tej pory wspierali nas darowiznami i cennym czasem. To dzięki Wam budowa “Centre of Light” posunęła się daleko do przodu. To jeszcze nie koniec, wierzymy że rok 2019 przyniesie wielkie osiągnięcia.

Przygotowujemy się do nowej kampanii, która ma pomóc zebrać fundusze na kolejny etap, który obejmie okna, drzwi i ściany piwnic. To pozwoli nam zamknąć budynek i rozpocząć prace wykończeniowe wewnątrz.

Czerwiec 2018

Ściany ze słomy i gliny

20 maja o poranku wraz z grupą wolontariuszy z Nitzanem Iserovitch (specjalistą od budownictwa naturalnego) na czele zebrała się na placu budowy. Z pewnym niepokojem spoglądaliśmy na budynek i ogrom zadania, któremu musimy stawić czoła przez najbliższy miesiąc.

Szybko jednak wyzwanie to zainspirowało nas i poczuliśmy motywację do pracy.

Specjalnie skonstruowany mieszalnik do słomy i gliny właśnie został zainstalowany i wszystkie materiały do budowy były już na miejscu. Zabraliśmy się więc do pracy i to jak! Już czterech tygodniach zewnętrzne i wewnętrzne ściany na I i II piętrze zostały ukończone.

Trudno wyrazić w słowach naszą wdzięczność. Dziękujemy naszym nadzwyczajnym wolontariuszom, którzy przybyli z Polski, USA, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Francji. Ich zapał, chęć pomocy a dedykacja i energia jaką włożyli do pracy przekroczyła nasza najśmielsze oczekiwania. Nie możemy zapomnieć jeszcze o tych, którzy codziennie przygotowywali pyszne wegetariańskie posiłki, by podtrzymać ciało i ducha przez cały okres budowy.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wasze ciągłe wsparcie. Bez waszych hojnych darowizn budowa ośrodka “Centre of Light” nie byłaby możliwa.

 Dziękujemy!

Marzec 2018

2 Etap budowy zakończony!

Mamy wspaniałą wiadomość – praca nad pokryciem dachowym ośrodka “Centre of Light” dobiegła końca.

Można powiedzieć, że cały proces budowy graniczy z cudem. Zimowa pogoda wcale nie sprzyjała pracom przy budowie, sami wciąż zastanawiamy się jak nasi budowniczy sobie z tym poradzili. Prawie codziennie przed rozpoczęciem pracy trzeba było usunąć śnieg i lód z konstrukcji dachowej. Były też dni, kiedy silny wiatr utrudniał montaż pokrycia dachowego, ale i to nie powstrzymało naszych dzielnych górali, jedną ręko kurczowo trzymali się belek a drugą zacięcie mocowali dachówki. Jesteśmy pełni podziwu nie tylko dla ich wyczynów lecz również faktu że dach naprawdę wygląda pięknie.

 

Teraz gorliwie przygotowujemy się do kolejnego etapu budowy, który rozpocznie się w maju. Będziemy wykonywać konstrukcję drewnianą ścian a następnie wypełniać ją gliną lekką. Jest to etap pracochłonny, który wymaga zespołu profesjonalnych budowniczych i stałego przepływu wolontariuszy, aby wszystko udało się zgodnie z planem.

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem i pomóc przy budowie, skontaktuj się z nami.

Zapraszamy Was do przyłączenia się do tego nadzwyczajnego projektu. Wesprzyj budowę tutaj.