Ludzie odkryli, że warzywa, owoce oraz zioła uprawiane w supernaładowanej atmosferze szybciej dojrzewają, mają znacznie lepszy smak i zapach oraz dłużej zachowują świeżość w porównaniu z uprawami konwencjonalnymi czy nawet ekologicznymi.
Ogrodnictwo Homa jest w 100% ekologiczne. Absolutnie nie wolno stosować w nim nawozów sztucznych, pestycydów i herbicydów, ponieważ zaburzają one subtelne działanie Agnihotry. Ogrodnictwo Homa uzupełnia każdą metodę ogrodnictwa, w której nie stosuje się przemocy, jest np. wielu ogrodników Homa, którzy łączą permakulturę i biodynamiczną uprawę roślin z Agnihotrą. Jednakże nawozy na bazie składników pochodzącyh z ciał zwierząt (np. mączki kostne) nie są zalecane i nie powinno się ich używać
Każdy może zacząć uprawę ogrodu Homa, jeżeli tylko ma parę metrów kwadratowych ziemi, balkon albo taras na dachu budynku. Głównym wymaganiem, które należy spełnić jest codzienne wykonywanie Agnihotry i w żadnym wypadku nie należy stosować nawozów sztucznych, pestycydów, herbicydów i środków grzybobójczych. Dodatkowo stosuje się specyficzne dla ogrodnictwa Homa aplikacje takie jak popiół Agnihotry.
Popiół Agnihotry w ogrodnictwie Homa:
Popiół powstały po spaleniu Agnihotry może być przechowywany w ceramicznym lub szklanym pojemniku z przeznaczeniem do ogrodu. Nie używaj innego metalu poza miedzią lub złotem. Najlepiej jest pozostawić popiół w piramidce aż do następnej Agnihotry. Ogrodnicy i rolnicy doświadczają wielkiej poprawy w zbiorach dzięki zastosowaniu popiołu Agnihotry w nastepujący sposób:
- Podczas wysiewu nasion zawsze obtaczamy je popiołem Agnihotry i dodajemy popiół do gleby aby wzmacniać i przyspieszać kiełkowanie. Kiedy przesadzamy sadzonki roślin posypujemy popiołem ich podstawę oraz korzenie. Popiołem posypujemy również ziemię, gdzie będzie posadzona roślina. Wzmocni to sadzonki i zmniejszy szok spowodowany przesadzaniem.
- Gdy przygotowujesz grządki rozsyp popiół Agnihotry na glebie aby zwiększyć zawartość rozpuszczalnego w wodzie fosforu, węgla oraz minerałów. Uzdrawiająca wibracja popiołu również naenergetyzuje ziemię.
- Jeśli posiadasz duży obszar ale do dyspozycji masz niewielką ilość popiołu wówczas można przygotować roztwór popiołu Agnihotry i spryskiwać nim ziemię. W ten sposób mała ilość popiołu wystarczy na dłużej. Roztwór popiołu Agnihotry wykonywany jest poprzez dodanie ok. 60g popiołu Agnihotry do 50l wody i pozostawienie go na 24 godziny. Przed spryskiwaniem trzeba roztwór przefiltrować aby nie zatkał spryskiwacza. Roztwór powinien być stosowany na roślinach i glebie przynajmniej raz w tygodniu a w przypadku pojawienia sie chorób lub słabo rosnących roślin jeszcze częściej.
- Dodawaj popiół Agnihotry do kolejnych warstw kompostu. W ten sposób powstanie super odżywczy kompost.
- Regularnie stosuj opryski roztworem popiołu Agnihotry oraz sam popiół na chore rośliny i drzewa.
- Nasiona przechowywane do wysiewu należy optoczyć popiołem Agnihotry aby polepszyć ich jakość i przedłużyć żywotność
Wermikompost:
Dżdżownice są prawdziwymi przyjaciółmi ogrodnika a w ogrodzie Homa zauważysz jak szybko się rozmnażają. Innym wspaniałym darem dżdżownic jest to, że potrafią one przerobić zielone części roślin, kompost i obornik w niezwykle odżywczą ziemię zwaną wermikompostem lub biohumusem, którą można używać do posypania wokół roślin lub dodać do ziemi przy przesadzaniu. W celu założenia wermikultury można wykonać odpowiednie skrzynie kompostowe i zasiedlić je specjalnym gatunkiem dżdżownic (np. dżdżownice kalifornijskie).
Nawet jeśli dysponujesz tylko miejscem na balkonie, możesz wykonać mały kompostownik, do którego wrzuca się kuchenne resztki warzyw i owoców. Z powstałego wermikompostu możesz zrobić płynny nawóz przez zmieszanie 1/3 wermikompostu, popiołu Agnihotry i 2/3 wody. Po 24 godzinach możesz używać gotowy nawóz do podlewania roślin w rozcieńczeniu 1:10 z wodą. Roztwór powinien mieć lekko żółtawą barwę, jeśli barwa jest ciemniejsza to znaczy, że trzeba go jeszcze bardziej rozcieńczyć. Takim roztworem nawozu wystarczy zasilać rośliny raz na tydzień.
Uprawa roślin według faz księżyca
Mądrość Wedyjska zaleca aby sadzić rośliny według faz księżyca. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą rośliny, których plon jest nad ziemią powinny być sadzone kiedy księżyca przybywa, a rośliny których plon jest pod ziemią kiedy księżyca ubywa.
Dodatkowe zabiegi
Ogrodnitwo Homa jest idealnym przedsięwzięciem dla każdego kto wykonuje Agnihotrę. Jednakże, jeśli posiadacie gospodarstwo, możecie wykonywać wtedy dodatkowe ognie i praktyki, które będą miały silny wpływ na większych obszarach ziemi. Dla przeciętnego ogrodnika wykonywanie dodatkowych ogni może być trudne do wdrożenia, chyba że jest to ogród wspólnoty, gdzie ognie mogą też wykonywać inne osoby z grupy. Inne praktyki stosowane specyficznie w Rolnictwie Homa, które jednak mogą zainteresować ogrodnika, to otoczkowanie nasion i Biosol – naturalny płynny nawóz. Możecie więcej dowiedzieć się o Ekologicznym Rolnictwie Homa i przeczytać zadziwiające historie rolników z całego świata.
Kiedy wykonujemy Agnihotrę w ogrodzie, jedzenie staje się lekarstwem a zdrowie polepsza się w naturalny sposób. Zioła stosowane w kuchni mają zadziwiający smak, zioła lecznicze są silniejsze a kwiaty roślin dłużej zachowują świeżość.
Ogrody Homa są wyjątkowymi miejscami, gdzie możemy łączyć się z magią natury, z porami roku oraz naturalnymi cyklami ziemi. Uprawiamy glebę, dbamy o rośliny i z wdzięcznością zbieramy owoce ziemi. Poprzez wykonywanie Agnihotry jesteśmy w stanie odwdzięczać się Matce Naturze za wszystkie jej dary.
W ekologicznej wiosce Bhrugu Aranya mamy piękny ogród warzywny z grządkami w kształcie koncentrycznej mandali oraz magiczny ogród ziołowy, gdzie uprawiamy nasze silnie lecznicze zioła Homa.
W sezonie zapraszamy do naszej wspólnoty ochotników, którzy chcą rozwijać praktyczne umiejętności w ogrodnictwie i rolnictwie Homa. Jeśli jesteście zainteresowani współpracą z nami odwiedźcie zakładkę dla woluntariuszy.