Następujące eksperymenty z Agnihotrą i Terapią Homa zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Nauk Rolniczych w Dharwad, Karnataka, Indie.Opublikowane w Karnataka J. Agric. Sci., 23 (5): 2010 pp. 841-2
Pole eksperymentalne złożone z losowo wybranych poletek z ośmioma różnymi zabiegami przeprowadzonymi w atmosferze Homa. Eksperyment powtórzony był trzykrotnie podczas sezonu Kharif (monsoon) w 2009 roku w celu przebadania biochemicznego wpływu Ekologicznego Rolnictwa Homa na uprawę soi (JS 335).
Warunki eksperymentu:
Konwencjonalna kontrola (CC) i kontrola bez Homa (CWH) były położone od siebie w odległości 1km. Podstawowym zabiegiem Homa Terapii było traktowanie nasion świeżym obornikiem i moczem krowim.
Agnihotra wykonywana była o wschodzie i zachodzie słońca a ogień Om Tryambakam Homa palony przez 3-4 godziny dziennie. Popiół Agnihotry używany był do otoczkowania nasion i dodany do ziemi przed wysiewem. Biosol, specjalny organiczny nawóz przygotowany z popołem Agnihotry, był używany do zasilenia gleby i dolistnie.
Tabela 1. Wpływ ekologicznego rolnictwa Homa na uprawę soi.
Obserwacje:
· Dzięki zastosowaniu popiołu om Tryambakam homa do otoczkowania nasion oraz dolistnemu opryskom Biosolem osiągnięto zwiększony wzrost roślin, zwiększoną suchą masę liści, ziaren oraz plony łodyg i 100 % wagi nasion
· Dzięki zastosowaniu popiołu Agnihotry w otoczkowaniu nasion oraz zasilaniu gleby biosolem w porównaniu z grupą kontrolną zdecydowanie osiągnięto zwiększoną suchą masę łodygi, zwiększoną biomasę i ilość stronków na roślinę. Tam, gdzie w bruzdach zastosowano popiół Homa i Biosol zwiększyła się liczba brodawek korzeniowych oraz ich sucha masa.
· Dzięki zastosowaniu popiołu homa i biosolu w bruzdach zdecydowanie zwiększyła się ilość makro i mikro elementów w glebie. Zawartość cynku w glebie wzrosła o 151% a aktywność enzymu dehydrogenazy o 233% w porównaniu z grupą kontrolną.
· Przypadki rdzy i inwazji owadów były znacznie mniejsze (10-30%) po dolistnym zastosowaniu biosolu. Całkowita zawartość białek i oleju zwiększyła się w grupie gdzie zastosowana była Terapia Homa. Również znacznie zwiększyła się aktywnść amylazy oraz inwertazy w ziarnach soi dzięki zasilaniu gleby biosolem.
Wnioski:
Zastosowanie rolniczych metody Terapii Homa udoskonaliło:
- Ilość brodawek korzeniowych
- Ciężar rośliny
- Ilość strąków
- Plon słomy i ziarna
- Kontrolę nad rdzą roślin
- Kontrola nad gąsienicami i ćmami Conopomorpha cramerella
- Wzrost poziomu składników odżywczych i mikroskładników odżywczych
- Wzrost węgla organicznego
- Wzrost dostępnego fosforu
Szczegóły rozprawy:
Autor: KUMARI NAMRATA
Stopień naukowy: magister rolnictwa
Departament: Biochemia Roślin
Uniwersytet Nauki Rolniczych Dharwad
AC, Dharwad-580005 Karnataka State, Indie
Rok złożenia 2010
Numer przystąpienia: Th10019
Biblioteka Uniwersytecka UAS, Dharwad
Promotor: Dr. P.W. BASARKAR