Abhay Mutalik Desai rolnik z południowych Indii z wykształcenia jest chemikiem, jednak jego serce od dawien dawna bije dla rolnictwa. Oto jego historia.

“W 1956 roku mój ojciec kupił 50 arów (0,5ha) ziemi, rozpoczynając tym samym swoją karierę w rolnictwie wykorzystującym sztuczne nawozy. To były lata, kiedy uprawy z wykorzystaniem chemicznych preparatów były nowością w gospodarce Indii. Departament Rolnictwa rozdawał je ZA DARMO, co pozwoliło stać się Indiom czołowym hodowcom niełuskanego ryżu, jednak tylko z użyciem nawozów.
Początek był prawdziwie romantyczny, a pierwszy plon wyniósł 400 worków z jedynie 15 akrów ziemi. Ten początkowy sukces sprawił, że mój ojciec stał się ofiarą uroku intensywnego rolnictwa. Po 1974 (po 18 latach) sytuacja zaczęła się zmieniać i rzeczy przyjęły inny, dramatyczny obrót:

Ze względu na postępujące wylesianie, zmniejszyły się opady deszczu, prowadząc do ekstremalnych susz w ciągu lata. Nadmierne użycie chemicznych nawozów doprowadziło do degradacji gleby, wpływając na jej kondycje, a tym samym na faunę i florę. Efektywność plonów spadała mimo zużycia coraz większych ilości chemikaliów, zasobów wody i siły roboczej. Tak utopijny, nagły sukces rolnictwa ekstensywnego stał się realnym koszmarem. Ziemia umierała, co oznaczało, że i nasze życie stało się zagrożone. To gorzkie doświadczenie otworzyło nam oczy i zmusiło do szybkiego poszukiwania nowych rozwiązań.
Koniec nawożenia, wszystkie organiczne resztki w gospodarstwie przerabiano na obornik, kompost i mulcz i ku naszemu zaskoczeniu, nasze desperackie działania dały efekty w postaci powrotu dżdżownic, a te rozpoczęły własną pracę, tworząc najcudowniejsza glebę jaką mogliśmy sobie wtedy wymarzyć.
W 1999  Shree Vasant Paranjpe zaprosił nas do spróbowania metody rolnictwa na zasadach Homa i od tego momentu koszmar, przez który przeszła cała nasza rodzina ostatecznie się zatrzymał. Jego wiedza i przewodnictwo zmieniło moje spojrzenie na rolnictwo na zawsze. Natychmiast zastosowałem zasady Homa na całych 50 arach naszej ziemi. W ciągu roku cały nasz teren zrekultywował się, dając glebę lepszą niż kiedykolwiek – rośliny stały się zdrowsze i silniejsza przy mniejszych kosztach produkcji, nakładach wody i wkładu pracy.
Nasz pierwszy plon strąków i ziaren wanilii miał największą zawartość (2,9%) waniliny w całych Indiach, był sprawdzany w 2000 roku przez indyjską agencję rządową do spraw regulacji i eksportu przypraw (The Spice Board of India). Uzyskujemy również dobry zysk z uprawy ryżu przy minimalnym wysiłku.

Od tego czasu wielu rolników, agronomów i innych naukowców związanych z agrokulturą odwiedza moje gospodarstwo. Zwykle są zdumieni, jak proste metody zostały w nim zastosowane oraz jak bardzo urodzajne i zdrowe są nasze zbiory.

Podsumowując, nawet jeśli nie potrafimy w tej chwili w pełni wyjaśnić organicznego rolnictwa w stylu Homa z naukowego punktu widzenia, to efekty mówią same za siebie. Wielu rolników z moich zrzeszeń również przyjęło metody Homa, dając sobie szanse na skuteczną ochronę siebie i swoich upraw przed zmianami klimatu, z którymi my wszyscy musimy stawiać czoła, by chronić plony.

Abhay Desai uprawia: zboża, proso, rośliny strączkowe, rośliny oleiste, trzcine cukrową, kurkumę, palma kokosową, warzywa, orzeszki ziemne.

Ważne osiągnięcia:
* 1999: założył pierwsze gospodarstwo Homa w Południowych Indiach
* Jako pierwszy uzyskał certyfikat organicznego gospodarstwa; produkcja produktów z trzciny cukrowej jakości eksportowej w Północnym Stanie Karnarak

*2002: Członek-założyciel i koordynator organizacji pozarządowej – Klubu Żywności Organicznej Organic Food Club (NGO), prowadzonej przez certyfikowanych rolników w obszarze Belgaum

* 2009: Założyciel Funduszu  Venugram Savayava Krishi Parivara w Belgaum

* Główny promotor, organizator certyfikowanego organicznego rynku rolników  “Venugram Organic Fresh” od 2016 roku zaopatrującego w organiczne warzywa, owoce i inne produkty spożywcze ponad 600 rodzin tygodniowo

Nagrody:

2001 Vocational Award (nagroda zawodowa) od Rotary Club z  Belgaum
2003 First Prize & Award  of Dept of Horticulture District Belgaum (Pierwsza nagroda Departamentu do Spraw Ogrodnictwa Belegaum)
* 2004 Krishi Pandit Award od K.L.E School of Agriculture

*2006 Krishi Pandit Award & first prize Govt of Karnataka 2005-06
* 2010 International State Award międzynarodowa nagroda dla gospodarstwa organicznego

*2017 National Award “DHARTI MITRA”  dla najlepszego gospodarstwa organicznego na 19-stym Światowym Kongresie Rolnistwa Organiczego w Delhli (Organic World Congress Delhi)

 

Publikacje:

2004 Importance of sustainable organic farming practices and inputs, ICAR Meerut 2004.
(“Znaczenie praktyk zrównoważonego rolnictwa organicznego.”)

*2005 Fertigation in organic farming and practical approach in Homa Organic Farming at seminar jointly presented to ICAR and University of Agricultural Sciences Dharwad in.                (Irygacja z równoczesnym nawożeniem w gospodarstwach organicznych oraz praktyczne podejście w rolnictwie Homa Organic)

2007 Experiences of Homa Organic Farming international seminar organized by Fivefold Path Mission India and Planning commission of India at Jalgaon 2007.
(Międzynarodowe seminarium organizowane przez Fivefold Path Mission India oraz Planning commission of India w Jalgaon 2007)

Constraints for sustainability of rural livelihood -accepting challenges by organic farmer groups, National Seminar on Farmers, Livelihood and Trade October 2008 at NIAS Bangalore.

* SEZ is it a solution for development National Seminar on SEZ at KLE University Belgaum 2009.

Self Reliance through Homa-Organic Farming at MAHA-ORGANIC Govt of Maharashtra Pune 2009. (Samowystarczalność dzięki ekologicznemu rolnictwiu Homa)

Sustainability with science based Organic agriculture, Homa Organic farming (HOF) Vedic Krishi at AICTEF/QIP short term course on ‘ Green Infrastructure’ IIT KHARAGPUR 2011.
(Zrównoważony rozwój z nauką bazujący na organicznej agrokulturze, ekologicznego rolnictwie Homa)

2012  International Study Tour to China (Mięczynarodowy wyjazd badawczy do Chin) wybrany przez Department of Agriculture, Govt of Karnataka year 2012.